سنگ آهن مرکزی ایران بافق
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸  -  
 » *****به پورتال شرکت سنگ آهن مرکزی ایران خوش آمدید *****بهره وری:انجام کار درست به روش صحیح*****  
/تماس-با-ما
/تماس-با-ما
 دانلود نرم افزارهای کاربردی
 نظرسنجی 

نظرتان در مورد پرتال جدید چیست؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
چاپ این مطلب   
»  معرفی شرکت 
 آشنایی باشرکت سنگ آهن مرکزی ایران

 

 

      آهن بعنوان فراوانترین عنصر لایه خارجی پوسته زمین در طبیعت بیشتر بصورت اکسید و سولفور دیده میشود. منشا آهن موجود در پوسته زمین ، از مواد مذاب درون زمین است که بر اثر تفریق در مرحله اصلی تبلور ماگما بصورت گسترده بوجود می آید و یا در مراحل دیگر مانند تبلور محلولهای گرم مذاب که به فاز هیدروترمال مشهور است باتشکیل کانسارهای رسوبی شکل می گیرد . مهمترین کانسارهای آهن بصورت ماگنتیت ، هماتیت ، مارتیت ، لیمونیت ، پیریت ، سیدریت ومارکاسیت در طبیعت یافت میشوند .

 

از نظر صنعتی کانیهای مهم آهن که برای استحصال فلز آهن استخراج میشوند بیشتر ماگنتیت و هماتیت هستند. در حال حاضر سالیانه بیش از دو میلیارد تن سنگ آهن از معادن دنیا استخراج و درکوره های فولاد سازی به فولاد تبدیل میگردند. مهمترین صادر کنندگان سنگ آهن دنیا نیز کشورهای استرالیا و برزیل میباشند که هر کدام سالیانه بیش از دویست میلیون تن سنگ آهن صادر می نمایند.

 

در ایران در حال حاضر سالیانه حدود ۱۸ میلیون تن سنگ آهن از معادن سنگ آهن چادرملو، گل گهر، مرکزی و معادن کوچک بخش خصوصی استخراج و مورد مصرف واحدهای فولاد سازی کشور قرار میگیرد. مهمترین مصرف کنندگان داخلی سنگ آهن کشور کارخانه های ذوب آهن اصفهان ، فولاد مبارکه و فولاد اهواز میباشند. بخشی از سنگ آهن تولیدی کشور( حدود ۳ میلیون تن در سال ) نیز صادر میگردد.

 

منطقه بافق به علت دارا بودن معادن غنی سنگ آهن طی سالیان گذشته بیشتر مورد توجه دولت ، مسئولین و سرمایه گزاران بخش خصوصی قرار گرفته است .

 

طبق مطالعات انجام گرفته تا کنون نزدیک به ۳۵ آنومالی آهن دار با ذخیره ی بالغ بر ۱٫۷میلیارد تن سنگ آهن در این منطقه شناسایی و اکتشاف گردیده است . مهمترین کانسارهای سنگ آهن بلوک بافق کانسارهای آهن چادرملو، چغارت ، چاه گز ، آنومالی شمالی ، آنومالی D19 ، میشدوان و شیطور میباشد .

 

شرکت سهامی خاص معادن سنگ آهن مرکزی ایران

 
معدن چغارت در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر بافق و در ۱۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد و ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر بهاباد و در حاشیه کویر ایران واقع شده و دارای آب و هوای بسیار گرم و رطوبت خیلی کم میباشد .
ارتفاع اولیه توده چغارت ۱۲۸۶ متر از سطح دریا و حدود ۱۵۰ متر از سطح منطقه اطراف بوده است این معدن از طریق راه آهن سراسری به طول ۱۰۰۰ کیلومتر با تهران ، ۴۷۰ کیلومتر با ذوب آهن اصفهان و ۶۱۰ کیلومتر از طریق سیرجان به بندرعباس ارتباط دارد.

تاریخچه اکتشافی شرکت

 معدن چغارت از قدیم شناخته شده بود . برای اولین بار استال (STHAL) در سال ۱۸۹۷ میلادی نقشه زمین شناسی از این منطقه تهیه نمود . گزارش و اطلاعات بیشتری را ، بنه (BOHNE) طی سالهای۱۹۳۲-۱۹۲۹ که بعنوان مشاور معدنی دولت ایران انجام وظیفه می نمود تهیه کرده و بایر ((BAIER در سالهای ۱۹۴۰-۱۹۳۸ راجع به طبقات متامرف بین انارک تا بافق مطالعاتی انجام داده است .
معدن چغارت که بعنوان بهترین معدن از نظر کمیت و کیفیــت سنگ آهن و نزدیک به شهــر بافق تشخیص داده شد در دستور کار قرار گرفته و عملیات اکتشاف تکمیلی و تجهیز معدن چغارت همزمان با اکتشاف سایر معادن و کانسارها صورت گرفته و بهره برداری از معدن چغارت درشهریور سال ۱۳۵۰ شروع گردید .
با توجه به وجود معدن چغارت و ۳۸ آنومالی دیگر سنگ آهن با ذخیره حدود ۱٫۷ میلیارد تن در منطقه بافق ، شرکت سهامی خاص معادن سنگ آهن مرکزی ایران تأسیس و عملیات بهره برداری از معدن چغارت بعنوان یکی از معادن این شرکت با ذخیره ای معادل ۱۷۷٫۲ میلیون تن شامل ۱۰۷ میلیون تن B.F و ۷۰٫۲ میلیون تن سنگ آهن پر فسفر و کم عیار جهت تأمین سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن اصفهان شروع گردید .
شرکت علاوه بر تولید سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن اصفهان طی ۳۰ سال گذشته مطالعات وسیعی در زمینه اکتشافات معادن سنگ آهن انجام داده است . و همچنین در خصوص معادن موجود در منطقه از جمله ۳۸ آنومالی آهن دار با ذخیره حدود ۱٫۷ میلیارد تن سنگ آهن را جمع آوری و اکتشاف نموده است . در این راستا اکتشافات مقدماتی و تکمیلی معدن سنگ آهن چادرملو را که یکی از معادن آهن دار ناحیه بافق شناخته شده است  از سال ۱۳۵۰ لغایت ۱۳۶۵ انجام داده است که پس از تصمیم گیری مبنی بر تجهیز معدن چادرملو ، معدن مذکور از این شرکت منفک و با تشکیل شرکت صنعتی و معدنی چادرملو عملیات تجهیز و در ادامه بهره برداری از معدن چادرملو به شرکت فوق واگذار گردیده است.

خلاصه سوابق

کانسار سنگ آهن چغارت بعلت قرار گرفتن در مجاورت شهرستان بافق و رنگ تیره آن از زمانهای قدیم مورد شناسائی قرار گرفته و در نقشه های قدیمی معدن شناسان غربی که روی معادن ایران کار می کردند مشخص می باشد. از سال ۱۳۴۰ که سازمان ذوب آهن ایران متولی انجام امور مربوط به تامین سنگ آهن و فولاد کشور گردید با همکاری کارشناسان شوروی سابق اکتشافات سیستماتیک روی این کانسار را شروع نمود. گزارش اکتشاف مقدماتی این کانسار در سال ۱۳۴۵ توسط سازمان ذوب آهن ایران تهیه و کارخانه ذوب آهن اصفهان بر اساس این ذخیره احداث و استخراج سنگ آهن از معدن چغارت در سال ۱۳۵۰ جهت آن کارخانه آغاز گردید.جهت سازماندهی برنامه های اکتشاف و تولید مواد معدنی مورد نیاز صنایع فولاد در دی ماه سال ۱۳۴۹ ایجاد شرکت سهامی خاص معادن سنگ آهن مرکزی ایران تصویب و پس از تصویب مجلسین وقت در تاریخ  ۳۱/۶/۱۳۵۳ این شرکت در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی کشور به ثبت رسید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اجرای مفاد مصوبات مورخ ۲۸/۱۰/۱۳۶۵ شورای عالی فولاد اساسنامه شرکت سهامی خاص معادن سنگ آهن مرکزی ایران اصلاح و به عنوان یکی از شرکتهای زیر مجموعه فولاد به فعالیت خود ادامه داد و در نهایت پس از انحلال شرکت ملی فولاد ایران سابق وتشکیل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ، شرکت سهامی خاص معادن سنگ آهن مرکزی ایران به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران که یکی از ۸ شرکت اصلی زیر مجموعه سازمان توسعه میباشد واگذار گردید.

وضعیت زمین شناسی و کیفیت ذخیره

       کانسار چغارت در سازندهای پره کامبرین ایران مرکزی قرار دارد. سنگهای در بر گیرنده کانسار مجموعه ای از سنگهای رسوبی ، آتشفشانی ، فیلیت ، شیستهای متبلور، مرمر و گنیس می باشد که در فرهنگ چینه شناسی ایران بعنوان سری مراد شناخته شده اند. این مجموعه تحت تاثیر دگرگونی مجاورتی ، ناحیه ای و متاسوماتیسم قرار گرفته و باعث گردیده تنوع عظیمی از سنگها و کانیها در اطراف چغارت بوجود بیاید.

کانسار آهن چغارت از نوع مانیتیت – هماتیت میباشد که بصورت توده ای تبر مانند با روند شمالغرب ، جنوب شرق تشکیل گردیده است و تعداد زیادی دایک کانسار و سازندهای اطراف را قطع نموده است .

آپاتیت که به عنوان مهمترین کانه مزاحم در کانسار چغارت میباشد به دو شکل بلورهای پراکنده و دایک با ضخامتهای مختلف در کانسار میباشد.

ذخیره زمین شناسی کانسار بر اساس گزارشات اکتشاف تکمیلی دفتر طراحی معدن (۱۳۷۴) معادل ۲۰۷ میلیون تن بر آورد شده است. طبق آخرین طرح نهایی استخراجی، ذخیره قابل استخراج معادل ۱۷۷ میلیون تن (۱۰۷ میلیون تن BF  و ۷۰ میلیون تن سنگ آهن پر فسفر و کم عیار ) می باشد.

با توجه به اینکه نیمی از ذخیره سنگ آهن چغارت پر عیار و کم فسفر میباشد این سنگ آهن بدون هیچگونه فرایند کانه آرایی ، در کارخانه خردایش و دانه بندی چغارت دانه بندی و به واحدهای تولید فولاد ارسال می گردد.

میزان ذخیره باقیمانده در کانسار چغارت  از ابتدای سال ۱۳۸۷ در محدوده طرح فعلی استخراجی ۶۸ میلیون تن با متوسط عیار آهن ۷/۵۷ و فسفر ۵۵ % در صد می باشد که از این ذخیره مقدار ۳۳ میلیون تن سنگ آهن با متوسط عیار آهن ۷/۶۰ درصد در فسفر ۲% درصد می باشد که طبق برنامه طی ۱۰ سال  استخراج و بقیه ( ۳۵ میلیون تن ) سنگهای آهن کم عیار و پرفسفر می باشد که پس از استخراج در کارخانه تولید کنسانتره چغارت کانه آرایی و مورد مصرف قرار خواهند گرفت.

علاوه بر چغارت معادن سنگ آهن سه چاهون X   ، سه چاهون XI  ، چاه گز ، منگنز ناریگان و لکه سیاه نیز معادن فعال زیر مجموعه این شرکت می باشند.

سایر آنومالی های سنگ آهن بافق که در حال حاضر متولی آن شرکت تهیه و تولید میباشد ، نیز قرار است در طرحهای توسعه ای  آینده این شرکت مورد مصرف قرار گیرند.

طرح های شرکت 
  • احداث خطوط راه آهن

  • طرح احداث کارخانه فولاد سازی بافق کسری

  • بازیافت آب از فاضلاب شهری

  • طرح اصلاح خطوط تولیدی کنسانتره سنگ آهن

  • طرح گندله سازی

  • طرح احداث کارخانه ۲ میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن

 پیوندهای مهم 
 پایگاه‌های مرتبط  آمار بازدید 
بازديد امروز :  426
بازديد دیروز :  973
بازديد هفتگی :   12352
بازديد ماهانه :  70061
کل بازديد سایت :  311112
بازديدکنندگان آنلاین :  2